تماشاخانه

مطالب برگزیده صفحات فرهنگ و هنر روزنامه تماشا

 

حسن فتحي براي اولين بار درباره تغيير و تحولات سريال جديدش به تماشا گفت:

 ليندا كياني و امين تارخ به جای پريناز ايزديار و حسين محجوب

 

 

 

ساناز صفايي

 

حسن فتحي، کارگردانی نام آشنا در تلويزيون است. او يكي از موفق ترين كارگردان هاي تلويزيون پس از انقلاب است و سريال هاي او هميشه با استقبال مردم مواجه شده. سريال هاي «فردا دير است»، «پهلوانان نمي ميرند»، «شب دهم» ، «مدار صفر درجه»، «ميوه ممنوعه»، «اشك ها و لبخندها» و «در مسير زاينده رود» همگي جزو كارهاي ماندگار و خاطره انگيز تلويزيون هستند. يكي از ويژگي هاي آثار فتحي بازي هاي درخشان بازيگران آن است. چهره هايی چون كتايون رياحي، رويا تيموريان و حسين ياري در «شب دهم»، عبدالرضا اكبري، كتایون ریاحی، جمشید مشایخی، فخری خوروش، عنایت بخشی و علی اوسیوند در «پهلوانان نمي ميرند» ، شهاب حسینی، لعیا زنگنه ، آتنه فقیه نصیری ، پیام دهکردی وعلی قربانزاده در «مدار صفر درجه»، علی نصیریان، گوهر خیر اندیش، هانیه توسلی و امیر جعفری در «ميوه ممنوعه»، مهدي هاشمي، گوهر خيرانديش و هومن برق نورد در «اشك ها و لبخندها» و اشكان خطيبي، مهرانه مهين ترابي، بهنوش طباطبايي،  حسين محجوب و مسعود رايگان، در «در مسير زاينده رود» نمونه هایی از بهترين بازي هاي خود را ثبت كردند. فتحي اين روزها هم با همان وسواس و سخت گيري هميشگي مشغول ساخت سريال جديدش با نام «زمانه» در 45 قسمت براي شبكه يك است. اين بار هم انتظار مي رود بازيگران اين مجموعه بتوانند با اين سريال كاري ماندگار را در كارنامه كاري شان به ثبت برسانند. اما ظاهرا تغيير و تحولاتي در برخي نقش هاي اصلي اين سريال اتفاق افتاده است. در حاليكه گروه كار را با بازي حميد گودرزي، ليندا كياني، مهرانه مهين ترابي و امين تارخ در نقش هاي اصلي كليد زدند، اما برخي از اين بازيگران در نيمه راه جاي شان را به بازيگران ديگري دادند. فيلمبرداري اين مجموعه از اواخر سال گذشته  آغاز شد و قرار بود اوايل امسال به پايان برسد. اما ظاهرا با تغيير و تحولات اخير ، تصويربرداري آن مدت بيشتري ادامه پيدا كند.

 

*دومين انصراف امين تاريخ بعد از «محمد (ص)»

حسن فتحي، كارگردان اين سريال، درباره تغييرات تيم بازيگرانش به تماشا گفت: «ما كار را با خانم ليندا كياني براي يكي از نقش هاي اصلي مان شروع كرديم. اما بعد از چند هفته اي كه تصويربرداري شروع شده بود، سفر مكه براي او پيش آمد و در آن زمان در شرايطي هم بودند كه مي خواستند حتما سفرشان انجام شود. بنابراين ما شرايطشان را درك كرديم. بعد از اينكه خانم كياني رفتند، من از پريناز ايزديار براي اين نقش دعوت كردم و در حال حاضر تقريبا تا نيمه كار را فيلمبرداري كرده ايم». اما امين تارخ ديگر بازيگر اين سريال بود كه پس از مدتي انصراف داد و حسين محجوب جاي او را گرفت. فتحي در اين باره گفت: «آقاي تارخ هم بعد از چند هفته اي كه از تصويربرداري كار گذشته بود، با من صحبت كردند و گفتند به دلايل شخصي قادر به ادامه كار نيستند و من هم حسين محجوب را به جاي او قرار دادم». اين دومين انصراف امين تارخ بعد از كناره گيري اش از پروژه محمد (ص)اين اواخر است.

 

*پريناز ايزديار: از ليندا كياني اجازه گرفتم

پريناز ايزديار، بازيگر نقش ارغوان درباره حضورش در سريال «زمانه» به تماشا گفت: «وقتي دستيار آقاي فتحي براي اين نقش با من تماس گرفتند، اصلا اطلاع نداشتم كه قبلا كار را با بازيگر ديگري شروع كرده بودند. طبيعتا از اينكه براي كاري از حسن فتحي دعوت شدم، خيلي خوشحال بودم و با كمال ميل قبول كردم. چون اطمينان داشتم و دارم كه كار فتحي بد نمي شود. اما بعد از اينكه قرارداد را بستيم، تازه متوجه شدم كه پيش از من ليندا كياني اين نقش را به عهده داشته است. من قبل از اينكه جلوي دوربين بروم با خانم كياني تماس گرفتم و از ايشان اجازه گرفتم كه به جايشان بازي كنم. ايشان هم با خوشرويي به من اطمينان دادند كه هيچ مشكلي با اينكه بازيگر ديگري جايشان را بگيرد، ندارند.» ايزد يار كه رمضان گذشته با نقش روح سرگرداني در سريال «پنج كيلومتر تا بهشت» مطرح شد، درباره نقش جديدش گفت: «ارغوان را تقريبا مي توان قهرمان اصلي اين داستان دانست. اصلا اسم اين سريال قبل از «زمانه»، «ارغوان» بوده است. او شخصيت جالب  و دوست داشتني دارد و يك آدم واقعي شبيه همه ما است. آدمي كه هم منطقي و پر احساس است و هم اشتباهات همه آدم هاي معمولي را مي كند. من گاهي به اغوان احساس نزديكي مي كنم و به نظرم شباهت هايي به خودم دارد». اين بازيگر جوان با تاكيد بر اينكه كار با فتحي براي او كلاس درس است، ادامه داد: «من از كار با اين گروه خيلي لذت مي برم. از بچگي عاشق مهرانه مهين ترابي بودم و هنوز هم باورم نمي شود با اين بانوي نازنين و دوست داشتني هم بازي شدم. حميد گودرزي هم يك بازيگر بسيار حرفه اي و همبازی خوبی است. اميدوارم نتيجه كار هم خوب بشود و مردم لذت ببرند.»

 

*بازگشت حميد گودرزي به اوج

حميد گودرزي با «مسافري از هند» به شهرت رسيد و يكي از ستاره هاي تلويزيون و سينما شد. اما پیش بینی می شوداين بازيگر توانا که مدتي كم كار شده بود، با «زمانه» دوباره به اوج برگردد. او در اين باره به تماشا گفت: «سال گذشته من براي كاري در يك استوديوی صدابرداري بودم و اقاي فتحي هم داشتند، صداگذاري يكي از فيلم هايشان را انجام مي دادند. همديگر را آنجا ديديم و مدتي بعد ايشان پيشنهاد بازي در «زمانه» را به من دادند. من كه مدت ها بود سعي كردم كم كار باشم تا كار خوبي پيشنهاد شود، از اين دعوت به همكاري بسيار خوشحال شدم و با كمال ميل قبول كردم. اميدوارم اين كار بتواند يك شروع دوباره و خوب براي من باشد. من اين كار را خيلي دوست دارم و خدا را شكر آقاي فتحي هم تا الان راضي بودند». گودرزي همچنين درباره نقشش در اين سريال افزود: «من در اين كار نقش جواني را دارم كه در اوايل داستان دچار ترديد بزرگي مي شود و 2 نفر هم به اين ترديد او دامن مي زنند و ادامه داستان در اين ترديد و رابطه عاشقانه او ادامه پيدا مي كند. «زمانه» يك ملودرام قشنگ است كه اميدوارم مردم هم از آن لذت ببرند.»

 

 

منتشر شده در روزنامه تماشا

سه شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۱

+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم مرداد ۱۳۹۱ساعت 14:18  توسط گروه فرهنگ و هنر  |